| me1oo a întrebat:

daca sunt la un examen si imi cere sa dau un sinonim neologic pentru un cuvant, de unde stiu eu daca acel e cuvant neologic? se poate recunoaste cumva un neologism?

de exemplu daca am cuvantul parfum=mireasma, aroma, miros
sa zicem ca imi vin in minte toate sinonimele astea, cum imi dau eu seama care e neologism?

Răspuns Câştigător
| sandraBebe19 a răspuns:

Pai de obicei neologismele sunt folosite de oamenii mai culti. Adica oamenii de la tara sau cei batrani nu folosesc neologisme. La exemplul pe care l-ai dat tu neologism ar fi mireasma

1 răspuns:
| almirock a răspuns:

Ar trebui să folosești un dicționar de neologisme, dar cum nu avem voie să le folosim în examene, trebuie să le alegi în funcție de experiență, exercițiu și intuiție. Eu cred că în exemplul tău sinonimul neologic ar fi olfacție.