| anonim_4396 a întrebat:

Daca urmez Facultatea de Biologie si vreau un master pe Genetica Moleculara, as putea lucra in spital sau in clinici ca biolog?

1 răspuns:
| RoCkKiD a răspuns:

Pentru asta exista medici specializati pe partea de laborator. Dar realitatea e ca in momentul de fata orice angajare intr-un spital mai mare din tara se face pe baza de mita..deci nu ma pronunt ca la noi orice e posibil dar cred totusi ca trebuie pusa parafe de medic pe analizale care le scoti.

Cat despre absolventii de biologie, joburile nu-s foarte multe si cred ca varianta ideala ca plata e ceva firma care se ocupa cu cercetarea de biotehnologii, dar locurile sunt putine si cel mai probabil se cauta excelenta.

Realitatea mai palpabila e ca sau vei profesa in alt domeniu fata de cel studiat, sau la ceva laborator de analiza privat, invatamant sau daca esti mai eco fiendly gaseti ceva ONG/asociatie de conservarea mediulu.