| iona98 a întrebat:

Buna happy.
De ce verbele "naitre" si "mourir" se conjuga cu etre? Pentru ca ele nu sunt de miscare..nu inteleg de ce.
Multumesc, funda!

1 răspuns:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nici verbele pronominale nu sunt, majoritatea, de miscare si, totusi, se conjuga cu etre. Nu exista o logica anume, sau o regula dupa care unele verbe se conjuga cu etre si altele cu avoir.
E ca si cand ai incerca sa gasesti logica dupa care cuvantul "carte" e feminin in romana, dar "livre" e masculin.