| RainsOfSummer a întrebat:

Bunahappy

De mica mi-am dorit sa urmez o facultate in state in California, si sper ca imi voi indeplini visul, deci va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri:

1. A aplicat cineva la o facultate din state si a fost adimis? Cat de greu a fost sa va adaptati si care au fost schimbarile majore de care ati avut parte.
2. A trebuit sa va angajati in timpul facultati, pentru a va putea plati studiile, sau ati avut nevoie de un imprumut la banca?
3. Fiind inca in liceu si fiind o fire mai rebela, nu am dat prea mare importanta scoli, dar as vrea sa stiu daca cunoaste cineva sistemul de invatamant din America si cum as putea fi admisa la o facultate cum ar fi: "University of California" si mai ales cat de greu se poate primi o bursa in aceasta facultate si cum as putea sa o obtin.
4. Stiu ca notele sunt importante la orice facultate, dar stie cineva dintre voi care ar fi media minima prin care as putea avea vreo sansa sa fiu adimisa la o facultate din state? Notele nu cred ca ar fi o problema deoarece notele din generala nu au fost dezastruase si oricum ele nu mai conteaza pentru adimiterea la facultate, si fiind la inceputul liceului voi avea mult timp sa studiez si sa am note cat mai mari.

Va multumesc anticipat.:*

4 răspunsuri:
| BlackNights a răspuns:

Daca crezi ca te-ai descurca cu toate, mult succes... Uite-te intai in jur,cat e de greu invatamantul la noi si cate se cer, si cati sunt cu restante si picati intr-una, crezi ca in California e mai simplu?! Nu umbla cainii cu covrigi in coada.Pe langa asta, cred ca ti-ar fi f greu cu distanta, nu e nimeni sa te ajute si etc. Oricum succes in indeplinirea visuluihappy

| thegreatgatsby a răspuns:

Si eu am acelasi vis :) Nu neaparat California dar tot prin State.
Uite aici
http://www.universityofcalifornia.edu/......index.html

2. Eu cred ca trebuie sa te angajezi ca sa mai faci un ban... taxa de facultate e mare + accommodation + bani de buzunar + school supplies etc. Sunt unele universitati la care, daca esti admis cu 10 pe linie, nu mai platesti taxa.

Nu mai tin minte bine dar prin clasa 11-12 va trebuie sa dai niste teste SAT (se dau in Bucuresti, Arad etc si sunt la matematica.si materii generale si sunt usoare fata de ce facem in Romania) dupa aia testele de aptitudini la Limba Engleza (2 teste care pot fi si ele usoare daca chiar stii engleza si iti place) pentru studentii internationali.
http://en.wikipedia.org/......California Odata ce te-ai hotarat unde vrei sa dai (dupa ce bineinteles ai facut un mic research despre acea facultate, gen cu ce note se intra, unde se afla, ce iti ofera) pe site-ul universitatii se afla un application form si trebuie sa completezi formularul si sa il trimiti.S-ar putea sa te sune sa programeze un interviu sau ceva de genul, oricum scrie totul acolo.
Ca sa vezi ce iti trebuie pentru a fi admisa scrii pe google " *numele universitatii * addmision requirments "

:D

| Hitchcockian a răspuns:

Am acelasi vishappy Succes :*!

| sebipodaru a răspuns:

Super am un var cu acelasi vis

Întrebări recente