| AcadeaAnonima a întrebat:

Buna din nou happy
Acum cateva zile am postat o intrebare in care am cerut cateva sfaturi, iar acum vreau sa va intreb :
Doamna profesoara mi-a dat cateva subiecte din anii trecuti pentru a ma pregati pentru Olimpiada de limba, literatura si comunicare romana.Din cate am vazut, la toate subiectele, in parte de intelegere a textului, este ceruta explicarea titlului.Am cateva nelamuriti in legatura cu subpunctul asta.
Cum ar trebui sa explic, daca titlul este "Candidati la fericire" sau "Toto" (de exemplu)?
Multumesc oricum love struck Astept si alte sfaturi big grin
P.S. Sunt clasa a VI-a

Răspuns Câştigător
| ladybug238 a răspuns:

Trebuie sa prezinti legatura titluilui cu textul, ce prefigureaza acesta, daca reprezinta o metafora, sa o interpretezi, ce mesaj transmite