| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Doresc sa urmez Psihologia, insa am nevoie de cateva "pareri".
Pe primul loc in alegerile mele, se afla Facultatea de Psihologie din cadrul Universitatii din Bucuresti.
O prima intrebare : la ce alte facultati de psihologie ar merita sa ma inscriu? Ca o "rezerva", in caz ca nu reusesc la prima. Nu conteaza daca sunt de stat sau private.
Am auzit ca Universitatea Spiru Haret ar fi destul de ok. Imi poate da cineva mai multe informatii? E de stat sau privata?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| diaac a răspuns:

Poti si la Spiru dar credibilitatea ei este pusa la indoiala de multi, din cauza problemelor care au existat cu diplome vandute.

Pentru psihologie, dintre universitatile private din Bucuresti iti recomand Universitatea Ecologica. Am colegi care au intrat sau terminat psihologia la UEB si sunt multumiti. Am auzit ca ar fi cea mai buna universitate privata. Sigur, totusi ar fi bine sa cauti mai multe pareri ale actualilor si fostilor studenti sa auzi chiar de la ei - daca ai printre cunoscuti sau gasesti forumuri cu pareri pe internet. Mult succes!

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Spiru Haret este o universitate privata care, cu cativa ani in urma, a fost implicata in asa numitul "scandal al diplomelor ". Scandalul continua si astazi --- vezi cateva articole de presa (dintre multele cu acelasi subiect ):
http://www.121.ro/......iati-35031
http://adevarul.ro/......index.html