| Cineva! a întrebat:

Imi puteti da si mie exemple de carti cu un limbaj regional; Limbaj arhaic; limbaj argotic( cu functia de exprimare a unor coduri. ex: inchisoarea este numita de puscariasi universitate); Limba colocvial(in care vorbesc oamnei de aceeasi"teapa"? Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| cosereanca a răspuns:

Pentru limbaj regional: "Amintiri din copilarie" de Ion Creanga. Limbaj argotic: "Mizerabilii" de Victor Hugo; Limbaj arhaic:" Craii de curte veche" de Mateiu Caragiale.

1 răspuns:
| SergiuM a răspuns:

Limbaj regional are ion creanga in amintiri din copilarie.