| 8867 a întrebat:

Bună.
Îmi puteți spune care sunt liceele bune in Focșani?

Răspuns Câştigător
| HK3nT123 a răspuns:

Ca student la unul dintre liceele de top din Focsani, iti pot spune parerea mea; ordinea e urmatoarea:
1. Colegiul National Unirea.
2. Colegiul National Al. I. Cuza
3. Colegiul National Pedagogic "Spiru Haret".
4. Colegiul economic Mihail Kogalniceanu.

Daca iti place romana, engleza, istorie, geografie, in general materiile mai usoare, te sfatuiesc sa alegi profilul umanist de filologie sau stiinte sociale (la stiinte sociale faci matematica pana in clasa a 12-a, iar la filologie faci doar pana in clasa a 10-a).
De asemenea, la filologie faci biologie, chimie, fizica si matematica doar pana in clasa a 10-a, dupa nu mai faci.
La filo si stiinte sociale bacul e la romana, istorie si alta disciplina la alegere.
Daca iti place matematica, fizica, chimia, biologia, adica materiile mai realiste, poti sa te duci pe mate-info, stiinte ale naturii, depinde de tine.
Gandeste-te bine si la viitor, adica la bac si la ce vrei sa faci in viata.
Daca nu iei bacul nu prea poti sa continui, asa ca daca tu consideri ca nu te vei descurca bine la matematica, nu alege profil realist.
La Pedagogic spre exemplu ai:
- filologie
- stiinte sociale
- invatatori - educatori (aici se intra doar cu probe care deja s-au dat).

La economic sa stii ca e destul de greu, sunt profesori foarte exigenti si comunisti laughing, acolo nu scapi de matematica, ai contabilitate si alte materii de genul.
Daca ai medie de Unirea sau de Cuza, sigur, e minunat. La fel si la Pedagogic, e un liceu foarte bun, recunoscut in 2019 precum Colegiu National.
Daca doresti sa mergem cu lista, am putea sa punem:
5. Colegiul Tehnic Ion Mincu.
6. E ok si la arte, adica la Gheorghe Tattarescu
Tine cont si cauta pe internet promovabilitatea la bac din anii trecuti, tine cont si de placerile tale.
Succes!

2 răspunsuri:
| Alverto a răspuns:

1. Colegiul national "Unirea Focșani". 9.74
2. Colegiul national "AL. I. Cuza" Focșani. 9.41
3. Liceul pedagogic "Spiru Haret" Focșani. 8.92
4. Liceul de artă "Gheorghe Tăttarescu" Focșani. 8.50
5. Colegiul economic "Mihail Kogălniceanu". 8.47
Numerele reprezintă ultima medie de admitere pe 2020. Cele mai bune fiind Unirea și AL. I. Cuza

| isemilia a răspuns:

Colegiul National Unirea e cel mai bun, urmat de Colegiul National Al. I. Cuza.