| anamaria_6986 a întrebat:

Imi puteti spune si mie care sunt pasi,etapele, sau cum se explica titlul unei opere (10-15 randuri )? Dar figurile de stil (in 5 randuri). Multumesc! Funda

Răspuns Câştigător
| mihaela2808 a răspuns:

Incepi:din punctul meu de vdere sau eu sunt de parere ca titlul operei:spui titlul semnifica vezi si tu ce semnifica, deoarece spui de ce semnifica asa ce are deosebit.Te axezi pe acele cuvinte pentru a le scoate cat mai mult in evidenta. Poti sa spui din ce este format dintr-un verb, substantiv etc. poti zice poarta numele personajului principal sau semnifica o campie ceva ce arata el.Iar la sfarsit:in concluzie titlul prezentat semnifica si zici pe scurt numele perosnajului sau ce inseamna el si gata. Sper ca te-am ajutat. Funda?