| Allways a întrebat:

in curand voi merge la liceu si as vrea sa merg la filologie si am inteles ca o sa dau bacul din istorie romana si o limba franceza sau engleza este adv? si nu stiti cre este media de admitere minima mentionez ca media mea generala pana acum este 9, 43 fundita

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Media de admitere, din cate stiu eu (s-or mai fi schimbat lucrurile intre timp), depinde de fiecare liceu si de concurenta pe care o ai. Daca tu vrei sa intri la liceul X, profilul filologie si se intra pe baza de medie, nu examen, si inca 30 de elevi cu medii mai mari decat ale tale vor tot acolo, nu ai sanse. Depinde mult de concurenta anuala, eu zic ca ai o medie buna, ar trebui sa poti intra unde vrei.
Bacul la profilul filologie se da din romana (scris, oral), 2 limbi straine (una scris, una oral), istorie sau geografie si o materie din profilul opus (mate, fizica, chimie, biologie, stiinte umane). Dar pana dai tu bacul sigur se mai schimba sistemul de vreo 4 ori asa. Deocamdata concentreaza-te pe admiterea la liceu. Bafta!

1 răspuns:
| RamyF a răspuns:

La filo se da bacul la romana, ambele probe, limba straina la alegere(una scris una oral), istorie/geografie, tic, din profilul opsu nu se da, se da doar competentele digitale(tic) pentru ca la filo din clasa a 11 se scot materiile de profil real.Iti urez succes la admitere si sa ajungi acolo unde ti-ai propus!

Întrebări recente