| Awwwww a întrebat:

In iunie dau examenul national, iar la romana nu prea stiu sa scriu despre mesajul textului, adica nu am gasit niciun,, sablon" ca la celelalte dupa care sa scriu. Ati putea sa-mi spuneti cum sa fac?

1 răspuns:
| alexadulcica111 a răspuns:

Exprimare opiniei despre mesajul transmis sau semnificatia textului
In poinia mea,ideea centrala a fragmentului citat este...(ex. de admiratie fata de padure,acesta fiind redata din invocatia "frumoasa esti, padurea mea"
Remarc acest lucru in primul rand, prin intermediul figurilor de stil si al imaginilor artistice (epitete, metafora, etc. si nu uita sa spui ce semnifica fiecare figura de stil, ex. epitetul iarba verde care semnifica prospetimea acesteia)
Asadar, cred ca mesajul acelui text ilustreaza...( ex.admiratia eului liric pentru padure)
Sentimentele de..., dar si de... sunt puse in relief prin intermediul (ex. monologului adresat). eul liric este evidentiat prin marcile lexico gramaticale specifice: verbe si pronume la persoana a I-a si a II-a ( exemple)
in concluzie, mesajul textului..scris de... este atat de.(ex. atat de admiratie pentru padurea aflata la inceputul primaverii, cat si de tristete, singuratate) BAFTA!