| DannY09145 a întrebat:

Buna! În legatura fu bursa sociala pe vara nu se mai acorda la 20 de absente nemotivate sau nu conteaza daca sunt motivate sau nu

1 răspuns:
| SuNaM a răspuns:

Bursele sociale, care au o valoare de 300 de lei, pot fi și ele pierdute sau suspendate temporar. Deși metodologia prevede faptul că bursa socială se acordă și pe timpul vacanței de vară, nerespectarea unor cerințe minime atrage anularea dreptului de a primi această bursă în această perioadă. Astfel, este vorba de elevii care nu au promovat anul școlar sau cei care la sfârșitul anului școlar sunt corigenți la mai mult de o disciplină și au acumulat mai mult de 20 de absențe nemotivate pe an. Mai mult, elevii vor pierde dreptul de acordare a acestei burse dacă nu au fost admiși la liceu sau în învățământul profesional, la cursuri cu frecvență, într-o unitate de învățământ preuniversitar de stat, sau dacă repetă anul școlar din alte motive decât cele medicale.

De asemenea, elevii care acumulează 10 sau mai multe absențe nemotivate într-o lună nu primesc bursa socială pentru luna respectivă.