| anonim_4396 a întrebat:

La romana, cand zice "redacteaza o compunere in care sa-ti exprimi opinia privind mesajul fabulei" ce trebuie sa fac? Trebuie sa incep cu formulele tipice "Dupa parerea mea, "In primul rand" si "Asadar" sau cum? Imi puteti da un exemplu va rog?

5 răspunsuri:
| DyaElla a răspuns:

Parerea mea; in primul rand; in al doilea rand; mai mult ca sigur; asa dar; in concluzie/prin urmare...sunt specifice textului argumentativ
In ce ai tu nu trebuie sa folosesti astea deoarece este o compunere.
Iti spune sa evoci opinia ta despre fabula respectiva, corect?
Conform enuntului trebuie sa ai in vedere:
-Stabilirea personajelor negative cat si cele pozitive, expunandu`ti in compunere parerea ta, stima spre un personaj "exemplu"
- demonstrarea opiniei tale, astfel incat sa o faci credibila
- stabilirea proportiei de adevar din fabula
-compararea operei cu realitatea
-evidentierea defectelor si calitatilor personajelor
-opinia proprie despre autor si felul sau de evocare a personajelor
Eu am terminat a 7 a. Am avut de facut la texte argumentative de mi s-a luat pana si mie...Un caiet stundetesk intreg plin de compuneri si argumentari
mult succeswinking

| PinkDea a răspuns:

Ex :
"Consider ca"
"Opinea mea e..."

| Blake1 a răspuns:

Da...pentru ca efectiv trebuie sa-ti exprimi parerea ca e fabula sau orice altceva.deci e structura zisa de tine, dar probabil trebuie sa te legi si de faptul ca e fabula si sa zici ceva si de trasaturi ca e f bine evidentiat nu stiu ce si chestii de astea. oricum e structura de la opinie.succes la examen:*!

| Alexandra_7209 a răspuns:

Da, in astfel de compuneri sunt necesare formule ca : "Consider ca.", "Dupa parerea mea.", "In opinia mea. "
Apoi, tot ce ai de facut este sa comentezi putin mesajaul fabulei, sa te referi la morala si sa spui ce importanta are.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
In primul paragraf dai definitia fabulei, carui gen literar apartine, caracteristici etc.
In al doile paragraf iti poti spune parerea, descriind ce intelegi tu prin fabula si ce iti mai cere.
In al 3-lea paragraf(daca vrei) poti sa spui niste citate celebre despre fabula ale unor marim scriitori.
Sper ca te-am ajutat. O zi buna!