| PandaGirl13000 a întrebat:

Luni dau evaluarea nationala la romana si as vrea sa imi spuneti cum pot sa imi invat mai usor toate operele alea, adica sa invat mai usor sa le demonstrez.
Dau funda!

2 răspunsuri:
| motrescubianca a răspuns:

Citesti prima parte a demonstratie de mai multe ori, dupa care scrie pe o foaie ce ai invatat, corecteazate cu caietul de unde ai invatat si tot asa invetiurmatoarele parti si scrii pe foaie, la urma citesti toata demonstratia si o scrii in intregime(inveti foarte usor asa)

| Aanei_Dana_1991 a răspuns:

Buna!

Incearca sa citesti mai multe 2-3 demonstatii si sa vezi punctele esentiale:
de exemplu: ca sa demonstrezi ca un text este o nuvela. Pornesti de la definitia nuvelei: Nuvela este o specie în proză a genului epic, de dimensiuni medii, cu un singur fir narativ, cu personaje relativ puţine, caracterizate complex, urmărite de-a lungul unui timp mai îndelungat şi în locuri diferite. În nuvelă se folosesc toate modurile de expunere, predominând naraţiunea.

Argumentarea faptului că "Popa Tanda" este o nuvelă
a) specie în proză a genului epic - are:
- acţiune (un singur fir narativ ) - rezumat cu momentele subiectului;
- personaje - enumerare;
- narator;

"Popa Tanda" este o nuvelă, deoarece are toate caracteristicile acetui tip de text.
În primul rând, "Popa Tanda" este text epic. Are acţiune, personaje, narator. Acţiunea urmăreşte un singur fir narativ...

b) dimensiuni între schiţă şi roman;
În al doilea rând, "Popa Tanda" este nuvelă, pentru că...

c) timpul acţiunii îndelungat;
d) mai multe locuri în care se desfăşoară acţiunea;

În al treilea rând, spre deosebire de schiţă, în "Popa Tanda" acţiunea se petrece într-un timp îndelungat şi în mai multe locuri. Astfel,...

e) personaje caracterizate complex în mediul lor de viaţă

În al patrulea rând, textul este nuvelă, deoarece personajul este caracterizat complex...

f) se folosesc toate modurile de expunere:
- naraţiunea (rolul ei);
- descrierea (rolul ei);
- dialogul (rolul lui);

În sfârşit, sunt folosite toate modurile de expunere. Naraţiunea se foloseşte pentru...
Descrierea se foloseşte pentru...
Dialogul se foloseşte pentru...

n concluzie, pentru că este un text epic în proză, cu un singur fir narativ, de dimensiuni medii, în care accentul cade pe caracterizarea complexă a unui personaj, prin care autorul îşi transmite indirect mesajul privind valoarea exemplului personal, textul "Popa Tanda" este o nuvelă.

Sper ca te ajuta! Bafta