| amazoana333 a întrebat:

Ma adresez catre toti stiutorii de limba greaca:as vrea si eu sa o invat,insa nu stiu cum sa incep,ce ar trebui sa stiu pentru inceput? Trebuie sa invat foarte bine toate heroglifele alea,de exemplu:alfa,beta,pi, ro ca mai apoi sa pot scrie si citi? Dar cu pronuntia cum fac, ca nu stiu? Va rog ajutati-ma... (Trebuie sa o invat foarte repede si nu prea am bani de profesor vreau sa o invat singura). Funda happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Limba greaca nu este asa de usoara. Poti sa o citesti usor, dar sa o scrii mai greu. Are o gramatica mai grea.
Eu stiu limba greaca (Ελληνικά - citita ELINICÁ

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cauta cursuri online, care au alfabetul, scriere, citire si exercitii.
Google translate are de asemenea si pronunctie, daca pui termenul corect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea stiu cu ce sa te ajut. In primul rand, trebuie sa inveti alfabetul (a β γ δ ε ζ η θ ι κ λ μ ξ ο π ρ σ τ υ φ χ ψ ω). Αpoi trebuie sa inveti sa le citesti si sa incepi cu niste cuvinte usoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa inveti verbul a fi la indicativ prezent, viitor, imperfect. Pronumele. Cum raspunzi cand te intalnesti cu cineva pe strada? Cum ajungi in x loc? Si esti aproape de terminarea nivelului 1 (A1)