| AnaCiuciu a întrebat:

Ma poate ajuta cineva cu ceva sfaturi pt a invata engleza mai bine. Ma pricep cat de cat dar nu destul. Va rog!

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Buna, Ana!
Trebuie sa ai in vedere, in invatarea limbii, sa-ti creezi si exersezi abilitati de conversatie, lectura si intelegere a textului citit, intelgere a textului audiat, scriere si gramatica.
Din experienta mea, de vorbitor la nivel nativ (cu atestat) a doua limbi straine (engleza si germana), iti recomand sa inveti/memorezi un numar cat mai mare de cuvinte si expresii, din diferite campuri semantice, pentru ca fara un vocabulart dezvoltat nu vei putea nici scrie, nici citi, nici conversa in engleza.
Ia-ti carti de citit ale scriitorilor englezi, intai mai usurele, povestioare, nuvele, povestiri, eseuri scurte, apoi, din ce in ce mai complexe, ajungand si la romane, carti cu substrat filozofic etc si, pe masura ce citesti, subliniaza cuvintele si/sau expresiile necunoscute.
Apoi, dupa ce te opresti din lectura, cauta pronuntia/transcrierea fonetica si tarducerea respectivelor cuvinte si memoreaza-le, repetandu-le de cate ori iti este necesar (pentru mine, de 7 ori era necesar). In plus, iti poti dezvolta vocabularul ascultand muzica in engleza (si este multa muzica englezeasca frumoasa, din toate genurile, sigur vei gasi ceva pe gustul tau), vizioneaza filme in engleza (intai cu subtitrare, apoi, fara), converseaza cu nativi sau cu vorbitori foarte-foarte buni de engleza. Aceste metode te ajuta si la o pronuntie buna, englezeasca, ceea ce e, zic eu, de asemenea important.
In plus, scrie cat ami multe esuri, pe teme diferite (poti lua temele acest4ea din manual sau din carti de teste de engleza, de la sectiunea de Writing), in care sa te straduiesti sa folosesti un vocabular dezvoltat si o varietate de structuri si constructii gramaticale, eseuri pe care, apoi, sa le dai la corectat unui professor, tinand cont ca data viitoare sa nu mai aceleasi erori de structura sau de exprimare.
Lucreaza foarte mult si la gramatica, ia cate un capitol (de exemplu "Tenses" sau "Passive Voice" sau "Indirect Speech" sau "The NOun") si intai invata teoria la perfectie, apoi cauta exercitii si teste din carti sau de pe net, pe care sa le rezolvi, sa le corectezi (singurica, cu raspunsurile de la finalul cartii ori cu indicatorul de pe net, care iti marcheaza greselile si iti calculeaza punctajul) si, apoi, reia exrecitiile respective, pana iti ies de nota 10 si, in continuare lucreaza altele, asemnatoare. Apoi, treci la urmatorul capitol, pe care il abordezi in acelasi mod.
Nu neglija nici activitatile de Listening, sunt foarte utile...
Si converseaza cat mai mult, implica-te la clasa, la orele de engleza (daca inca esti eleva si studiezi engleza la scoala), converseaza cu ceilalti colegi si cu proful/profa, e o sansa gratuita si la indemana ta de a-ti dezvolta abilitatile lingvistice.
Succes in invatarea limbii engleze iti urez!

3 răspunsuri:
| punktum a răspuns:

Eu urasc engleza, dar stiam ca trebuie sa invat. Asa ca am decis sa citesc benzi desenate, manga in engleza cu google translate. Dupa aproximativ 1 an am ajuns la nivelul b2. (Si nu iti fie frica sa vorbesti pe chaturi cu oameni din alte tari in engleza. Asta m-a ajutat enorm).