| Mariana9820 a întrebat:

Buna,ma poate ajuta cineva cu idee despre cum trebuie redactat un eseu motivational sau sa imi dea o definitie a termenului ca sa imi pot da seama despre continutul care trebuie sa il aiba.
Multumesc!

1 răspuns:
| Elieee a răspuns:

Eseul motivațional are de obicei o structură impusă de instituția care ți l-a cerut.
Dar lucrurile esențiale dintr-un eseu motivațional sunt:
Prezentarea: mă numesc..., absolventă a liceului...
Și apoi vorbești despre idealurile tale, de ce ai ales facultatea respectivă, locul de muncă etc., Așteptările tale, ce îți dorești în timpul facultății/ locului de muncă, ce realizări ai avut tu înainte, dar ai grijă să nu pară că te lauzi.
Dacă îmi spui pentru ce îți trebuie, poate te pot ajuta.
Succes!