| anny912 a întrebat:

Buna, ma puteti ajuta doar cu Adevarat sau fals
DAU FUNDITA

1) Vectorul forței elastice ce acționează asupra unui corp din parte unui resort este orientat invers față de modulul deplasării resortului.
2)Energia potențială elastică a unui resort este proprietatea acestuia de a efectua lucrul mecanic datorită forței de elasticitate care apare la deformarea acestuia.
3)Impulsul mecanic a sistemulu de două corpuri care se ciocnesc plastic nu se conservă.
4)Pentru ca un solid rigid să se afle în echilibrul de rotație este necesar și suficient ca rezultatnta tuturor forțelor să fie zero.

1 răspuns:
| Kramerwalt a răspuns:

La 1-F, 2-A, 3-A, 4-F