| anonim_4396 a întrebat:

Buna
Maine am simulare la romana si vreau. Sa imi explicati care stiti urmatoarele lucruri:

1. Contragerea si expansiune propozitiilor.

2. Cum se contruieste o fraza in care sa ai o propozitie subiectiva (SB)?
Dupa ce urmeaza propozitia subiectiva si cand iti dai aeama ca eate subiectiva?

3. Cum se construieste o fraza in care sa ai o propozitie predicativa (PR)?
Dupa ce urmeaza predicativa si cand iti dai seama ca e predicativa?

4. Cum se construieste o fraza in care sa ai o propozitie atributiva ( ATR)?
Dupa ce urmeaza atributiva si cand iti dai seama ca e atributiva?

5. Cum se construieste o fraza in care sa ai o completiva directa / indirecta (CD /CI)?
Dupa ce urmeaza completiva directa/indirecta si cand iti dai seama ca e directa / indirecta?

Va rog frumos din suflet sa ma ajutati,as vrea sa le inteleg mai bine, deoarece maine am simulare.

1 răspuns:
| QueenRaluca24 a răspuns:

Atributivă raspunde la întrebarea ce fel de? Completivele nu sunt in programa de la simulări. Predicativa urmează după predicatul nominal incomplet, este, exp Adevarul este ca nu am învățat

Întrebări recente