| Iuliaaa98 a întrebat:

Mi-am retras dosarul de la FMI Unibuc (unde m-am dus doar 2 luni) si vreau sa dau admiterea la ASE, acum in vara. Intrebarile mele sunt urmatoarele:

1. La inscriere (sau oricand) te verifica cineva intr-o baza de date, daca ai mai facut vreun an la alta facultate?

2. Trebuie sa declar la inscriere ca am mai facut 2 luni la FMI?

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

1. Exista un minister al educatiei(MEN)! ---este absurd sa crezi ca n-ar avea o baza nationala de date.
2. Daca la FMI ai fost finantat de la bugetul de stat esti obligat sa declari aceasta la inscriere ---chiar daca ai frecventat scoala numai 2 luni! La ASE vei putea candida numai pe locurile cu taxa. In cazul in care vei fi admis la ASE poti beneficia de finantare numai pentru anii de diferenta fata de trei(durata normala de studii in ASE). Redistribuirea locurilor finantate de la buget se va face dupa primul semestru al anului I si dupa fiecare an de studiu in baza rezultatelor profesionale ale studentului!
Vezi confirmarea celor spuse mai sus in continutul Art. 11 si Art.42 din Metodologia admiterii 2018( http://www.ase.ro/? page=admitere )

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Crezi ca le tragi teapa? Nu prea merge, logic ca te verifica si va trebuie sa platesti un an de studiu