| lonelyheart a întrebat:

Ne-a pus profesoara sa scriem despre "Dezavantaje legate de comunism. Mai exact de ce este mai bine acum decat atunci.". Imi dati si mie niste idei va rog frumos? Mentionez ca nu este chiar o tema.ca nu o scriem dar trebuie sa stiu si eu ceva acolo. sa spun cateva idei...am sa ma mai informez si eu. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| emchristina a răspuns:

Atunci cand se innopta nu mai era curent electric. la tv nu era decat 1 ora de emisiuni sau desene nu stiu exact in rest il vedeai numai pe ceausecu.nu puteai iesi din tara pentru ca granitele erau inchise. nu puteai cumpara tot ce vroiai, alimentele cum ar fi painea, se cumparau pe cartela.nu puteai sa mergi pe strada criticand comunismul pentru ca ajungeai la inchisoare.etc eu atat imi amintesc acum din ce mi-au spus parintii. si inca ceva duminica nu puteau circula toate masinile. intr-o saptamana circulau masinile care aveau pe placuta de imatriculare numar par iar in cealalta saptamana cele cu nr impar. sper ca raspunsul meu te ajuta.happy

3 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Toti cei care au mai prins comunismul erau ff tinerei sau nu erau de loc! Ar trebui sa scriu si sa exemplific prea mult, de aceea ma voi rezuma doar la citeva aspecte de care m-am lovit personal.
-1 Nu puteai spune ceva critic la adresa regimului caci te "dadeau in git" vecinii, colegii, prietenii ...si se mai adauga o fila la dosar(ala de la Secu)
-2.Ca sa ocupi un post de raspundere(cit de cit) pe masura pregatirii tale trebuia sa fii "membru de partid"(PCR), iar pentru asta era studiat "dosarul de la secu", era puricata descendenta, erau intrebati colegii daca "prezinti garantii moral-politice, etc.
-3. Cea mai inalta scoala (de invatamint superior) era Institutul Stefan Gheorghiu (unde ti se spala creierul si se punea in loc "politica PCR" si inaltele invataturi ale lui N. Ceasca & sotia), unde nu se intra cu examen, ci cu recomandare/trimitere/pila.Asta era scoala de directori, secretari de partid, prim secretari...
4. Mincarica lipsea din magazine... dar zilnic "se baga" gheare si tirtite de pui(tacimuri se numeau!), oase barbierite de porc/vita si cu mare noroc un salam cu ronturi, soia.Lapte gaseai doar dimineata intre ora 5 si ora 6-30.La piine aveau dreptul (in provincie)doar cei ce locuiau la oras, restul. biscuiti, covrigi.
5.-Discoteca era o data(maxim de doua ori/saptamana si atunci pina la ora 20-21, program tv era de la ora 20(si se incepea cu Telejurnalul si vizitele/indicatiile "tovarasului")si se termina cu Imnul, la ora 22
-6. In anii 70, tinerii care aveau parul lung sau blugi/pantaloni prea evazati erau "saltati" de militie si tunsi fortat iar pantalonii taiati cu foarfeca :d
M-am plictisit sa enumar, si ar fi inca asa mult de scris, ca sa va faceti o idee!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Http://vilo13.blogspot.com/2009/12/jubileu-de-prostie.html Uite-aici o părere.
Succes.

| Giovanna a răspuns:

Vai de capu meu rolling on the floor dezavantaje legate de comunism? ca Doamne bine ne merge acum! Mor oamenii de foame si profii fac greve da cer dezavantaje legate de comunism, zici ca-s tampiti! Pana si la faculta te indoctrineaza, eu nu le cant in struna, imi place sa spun lucrurilor pe nume big grin atunci nu era mancare? da de ce nu murea lumea de foame asa cum moare acum?! Atunci isi permiteau multi peste, ulei de masline, acum au devenit un lux! Nu aveai voie peste granita? Ete ca acum ai voie sa iesi si sa lucrezi pe bani marunti la straini, nu-i asa ca e misto? Nu gaseai produse in magazine cum gasesti acum? Uite ca acum suntem groapa de gunoi a europei! Nu era program la tv decat pana la noua? Pai este acum program ca abia incap toti idiotii, proxenetii si tarfele pe la tv, la asta ne uitam noi acum, sincer mi se face scarba cand vad! Nu aveai voie cu plete si blugi taiati? Ti se pare ca asa ar trebui sa arate un om normal?winking Nu aveai voie sa vb nimic de regim? Da ce, acum ai voie? Telefoanele sunt mai ascultate acum decat erau atunci, SRI-ul e la tot pasul dupa noi! Si da, masinile circulau in functie de numarul de inmatriculare, era important aerul respirat, Ceausescu nu si-a dorit un popor bolnav! big grin Deci nu este deloc mai bine acum decat era atunci big grin nasol subiect de compunere, asa merita unii profi sa tot faca greve daca is batuti in cap happy Cel putin atunci salarul maxim era salarul minim inmultit cu trei, cat crezi ca e acum salariul maxim si cu cat se servesc peste acest salar DOMNII din fondul statului? Vezi? asta e avantajul acum big grin se doreste sa se obtina un popor de indoctrinati si de neinformati. Comunismul se numea EPOCA DE AUR, oare de ce?