| anonim_4396 a întrebat:

Peste câteva luni am examenul de capacitate iar la matematica îmi cam este frica. Îmi puteți spune cam ce lecții sa le repet și să le învăț foarte bine? Vreau cele care au picat mai mereu la examen. Nu vreau răspunsuri de genul: toată materia. Vă mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| cdl42002 a răspuns:

Nu stiu acum să îți spun exact exact dar îți spun din ce îmi amintesc că am primit eu anul trecut. La algebră ar fi media geometrica, aritmetica, graficul funcției, ecuații. La geometrie trebuie să ști să desenezi toate formele în spațiu gen cub, paralelipiped..etc, să ști foarte bine formulele alea la cub, cilindru si ce ai mai făcut ( nu mai îmi amintesc ) si sa știi să rezolvi problemele de geometrie, să afli unghiuri, lucruri de genul. Cam asta ar fi esențialul dar totuși îți recomand să repeți si restul că nu se știe. Si multa bafta?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La matematica se invata cu creionul in mana, facand exercitii si probleme cam 2-3 ore pe zi, ca sa te pregatesti. In weekend poti chiar 6-8 ore sa lucrezi, mai ales daca ai lacune la matematica.

| GTudor1999 a răspuns:

Mai ai timp pana la bac. Daca faci variantele din ultimii ani, o varianta doua pe zi atunci e destul de sigur ca iei 5. Daca vrei mai mult ar trebui sa depui mai multa munca.