| LexaLexi a întrebat:

puteti sa-mi explicati si mie cum sta treaba cu divizibil si divide. Mereu le incurc.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Simpatic" răspunsul "piciului" @Joker11 rolling on the floor

a divizibil cu b = a se ÎMPARTE exact la b ( unde a > b ).

Atunci b îl divide pe a = b îl împarte exact pe a.

Exemplu :
9 divizibil cu 3 ( NU invers )!
Şi 3 îl divide pe 9.

Toate cele bune.

1 răspuns:
| Joker11 a răspuns:

Am 12 ani,, abia am invatat asta, dar stiu,, cand spui se divide inseamna ca un numar mai mic se divide cu unul mai mare exemplu: 3 se divide cu 9 Se noteaza 3puncte

Iar cand spui divizibil inseamna ca un numar mai mare e divizibil cu unul mai mic, exemplu: 10 e divizibil cu 5, se noteaza asa /

Sper ca te-am ajutat.
Funda?