| Dydydodo a întrebat:

Bună, se apropie testul la matematică iar eu nu am înteles regula de trei compusă, poate cineva sa mi-o explice?

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Vezi răspunsurile utilizatorului corolav cu cîteva zile în urmă.

| rebecusca a răspuns:

Buna! Trebuie mai intai sa verifici daca marimile sunt direct sau invers proportionale cu datele pe care trebuie sa le afli. Daca prima marime este invers proportionala, atunci o scrii invers fata de cum ai scris-o in problema, iar daca este direct proportionala, o scrii normal
d.p i.p
12 6 x

360 18 6 360*12*4
-----=-------*------=>x=------------=160
x 12 4 18*16
P.S:d.p=direct proportional
i.p=invers proportional
Si, la un moment dat, poti face simplificari
Si, mult succes!