| vasy24 a întrebat:

Buna seara, am intrat la un liceu economic la profilul economie, cum vi se pare acest profil ce se face la el?

-Ce facultate as putea urma dupa terminarea liceului?

Funda celu-i mai complet si mai bun raspuns

2 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

In primul rand, felicitari! Ca si materii, la profilul economic, vei face:
1. (in clasa. a IX-a) romana, mate, fizica, chimie, biologie, geografie, TIC (informatica), logica, religie, sport si obiecte de specialitate: contabilitate, SCPS (Studiul calitatii produselor si materialelor), Organizarea unitatii economice + 2 module de practica (CDL1, CDL2).
2. (in clasa. a X-a) aceleasi ca in clasa. a IX-a, se schimba doar logica in psihologie, iar la obiectele de specialitate ramane numai contabilitatea, la care se adauga: PC (Protectia consumatorului), CP (Comunicare profesionala), Educatie antreprenoriala si practica (care in sem.I este doar teorie, iar in sem.II se face si practica efectiva la un hipermarchet sau banca). Din cls. a XI-a nu se mai fac: biologie, fizica si chimie, dar se adauga alte obiecte de specialitate si economia, dreptul, etc.
La terminarea liceului, poti face Facultatea de Economie sau ASE, dar nu te impiedica nimeni sa urmezi o facultate din alt domeniu, daca tu vei avea o alta pasiune si vei reusi sa recuperezi materiile cerute la facultatea respectiva.

| MyKytSa a răspuns:

Buna:* si eu am intrat la un licew cu profil economic[ in viilor] nu se face asa multa matematica. adica orele de mate sun ca in generala.nu la un nivel foarte ridicatwinking nu faci multa geometrie ca nu`ti trebuie. faci mai mult algebra. si in rest faci economie la care faci chestii de birow doarhappy cat deSpre facultate cea mai indicata este ase`ul. sper ca te-am ajutat :*