| IEHOVADUMNEZEU a întrebat:

Buna seara
Am o intrebare
In cat timp se invata limba italiana?
ce parere aveti despre aceasta limba
dau funda

4 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Daca inveti singur, timpul in care reusesti sa inveti limba este direct proportional cu timpul investit in invatarea acelei limbi.
Daca inveti singur, depinzand de cat de 'pus pe treaba' esti, poate dura o luna, doua, trei, poate chiar ani.

Daca inveti la o scoala speciala sau iei anumite cursuri, trebuie sa te interesezi la locatia respectiva.

Eu intr-o luna in Spania, invatand la scoala cu o profesoara speciala pentru straini am fost capabil sa ma inteleg cu colegii de clasa si cu profesorii. Evident, nu vorbeam ca o persoana nascuta si care a trait in Spania, dar stiam suficient de mult.

Deci, cum am zis, daca inveti singur, depinde de tine, daca urmezi anumite cursuri, intreaba profesorul/profesorii respectivi.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Ca sa intelegi ai nevoie de o luna.
Ca sa te faci inteles cat de cat 3 luni.
Ca sa porti o conversatie 1 an.
De accentul natal incepi sa scapi dupa 15 ani.
Accentul de Moldova nu dispare niciodata, celelalte treaca-mearga.

| scorpiaX a răspuns:

Este usor de invatat... stiu asta pentru ca... o stiu de mica.
ma jucam cu copii pe afara si asa am invatat-o =)
Si nu uita. italiana o vorbesti mai usor daca vorbesti cu mainile, gesticulezi rolling on the floor)

| Bumyzzz a răspuns:

Depide si de interesul tau, unele cuvinte sunt identice dar la fel ca in engleza verbele sunt durerea de cap dar sunt mai usoareusoare in comparatie cu engleza si iti dau un ex trait eu nu am invatat nimic la engleza si am dat test si am luat 3 la italiana nu am invatat nimic si am dat test si am luat 9 aici se vede diferenta