| ramona0506 a întrebat:

Cum pot afla unghiurile unui triunghi dreptunghic daca stiu doar ipotenuza?

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă știi NUMAI ipotenuza, nu poți. Ipotenuza este diametrul unui cerc care circumscrie un triunghi dreptunghic. Imaginează-ți că vârful cu unghiul de 90 de grade poate aluneca liber pe circumferință (și rămâne tot de 90 de grade oriunde ar fi pe aceasta!), iar diametrul e clar, același. Așadar, în condițiile astea, cum ai putea spune ce valoare au celelalte două unghiuri dacă nu ai cel puțin încă un element cunoscut?!?

Răspuns utilizator avertizat
| Gyo5 a răspuns:

Unghiurile unui triunghi dreptunghic depind de cazuri : exista cazurile : - C.C, C.I, U.C, U.I.Si fara ipotenuza nu poti afla dreptunghiul deoarece el inchide cele trei segmente cu puncte egale. FUNDA? :p