| daiena02 a întrebat:

sunt in clasa a 8 a si stresul e foarte mare pe capul meu, mai ales ca vine simularea la matematica si nu stiu pe unde sa o mai apuc si ce sa mai invat. Stiu ca unii vor spune: "de ce stai sa pierzi vremea punand intrebari inutile in loc sa faci variante?", insa simt ca imi trebuie un sfat care sa ma motiveze. Primele doua subiecte ar fi minunat sa le rezolv, dar cum ma apuc de variante simt ca nu ma pot concentra si imi fuge mintea...

1 răspuns:
| Dumbi a răspuns:

NU trebuie sa inveti mult! Uite cum fac eu, repet doar teoremele de seara, si dimineata le repet din nou. Stiu ceva acolo de un 5… Dar nu trebuie sa iei note foarte mari, Ministerul o sa vada ca suntem mai destepti si o sa ne dea E.N. foarte grea, daca iei note mai slabe o sa ne dea usor si o sa putem lua note bune. Este o chestie de logica, asa s-au facut in fiecare an, acum 2 ani, simularea a fost foarte usoara, si s-au luat multe note bune, si media pe tara e destul de buna, iar Comisia care face testele le-a facut de olimpici…:/
Si simularea asta e doar sa vezi ce stii si ce poti sa inveti pentru E.N., nu pentru altceva. Nu te stresa atat, eu am fost la Simulare la Romana ca se puneau absente, nici nu ma duceam…