| BlaDe12345 a întrebat:

Buna seara TPU!
As vrea sa invat limba Germana, daca stiti vreun curs online, cu plata bineinteles, dar sa fie bun, eu necesit mai multa munca, prind mai greu si de aceea as dori unul destul de bun.
Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Eu am folosit cam toate aplicatiile majore de invatat limbi straine de pe piata si cred ca cele mai bune doua optiuni, mai ales daca zici ca-ti trebuie mai multa munca, sunt Busuu si seria "Ultimate Getting Started with..." de la Innovative Language Learning.

Spre deosebire de Duolingo, unde sunt doar joculete, Busuu iti ofera un curs in adevaratul sens al cuvantului, cu tot ce ai putea avea nevoie pentru a lua limba de la zero si a ajunge sa o vorbesti fluent. Materiile sunt facute de profesori reali, nu de un algoritm.

Iar ILL au foarte multe produse si serii diferite pentru toate limbile lumii, dar audiobook-ul de care am zis mi se pare extrem de bun daca vrei sa asculti ceva pe fundal cat faci altceva. Sunt structurate ca un dialog intre un vorbitor nativ si unul care ia limba de la zero.

| Analex17 a răspuns:

Cred ca cel mai bun ar fi un curs cu prezenta, mai ales la germana, unde are unele "subtilitati" limba.

| Garni28 a răspuns:

Buna. Depinde la ce nivel vrei sa ajungi. Eu iti recomand aplicatia Duolingo, pe care lucrezi zilnic, poate si de mai multe ori pe zi, pentru ca doar folosind o limba non stop ajungi sa o inveti. Cu o ora de Duolingo zilnic, cateva zile pe saptamana cand studiezi ceva nou, verbele neregulate sau o parte a gramaticii pe care o alegi tu, nu ai cum sa nu reusesti! Gaseste ceva care sa iti placa in germana, un serial, filme, tine TV-ul pe stiri in germana. Practica cititul o zi pe saptamana cu voce tare. Eu pe YouTube ma uitam la EasyGerman si Learn German with Anja. Astea sunt folositoare daca stii engleza deja. Pe net sunt foarte multe site-uri, dar iti poti gasi un profesor din comunitatea ta locala. Depinde cat de motivat esti, dar Duolingo vei vedea ca e o aplicatie care da dependenta laughing Eu fac zilnic, in fiecare dimineata inainte sa ma dau jos din pat de peste 1000 de zile. Creaza-ti o rutina pe care sa o poti urma si vei invata.