| roxanaghiuzan a întrebat:

Buna searaaa! Deci vreau sa stiu daca la facultatea de medicina veterinara se da admitere sau conteaza media de la bac? Si daca conteaza cam cu ce medii se intra? Mersiiii.

3 răspunsuri:
| DayByDay a răspuns:

Nu ai specificat in care oras. In Iasi de exemplu nu se da admitere ci se intra pe baza de dosar. Conteaza si mediile, nu intra chiar oricine. La buget ultima medie anul acesta a fost 9, 30 daca nu ma insel, la taxa era undeva in jur de 8.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

N-ai precizat la care facultate - din ce localitate...

Spre exemplu, la Bucureşti NU se dă admitere!

"Art.4(1) Admiterea la studii universitare de licență cu frecvență se face prin concurs, pe baza rezultatelor obținute de candidați la examenul de bacalaureat, cu excepția specializării de Peisagistică, şi se organizează pe facultăți, iar în cadrul facultăților pe domenii de studii de licență.
Art.5(1) Admiterea se face strict în ordinea descrescătoare a mediilor generale obținute de candidați, în limita numărului de locuri aprobate pentru anul universitar 2013‐2014, prin Ordin al MEN şi repartizate pe fiecare domeniu sau specializare/program de studiu, coroborat cu capacitatea de şcolarizare.
(2) Media generală minimă de admitere pentru locurile finanțate de la buget şi pentru cele cu taxă nu poate fi mai mică de 5, 00.
(3) Media generală de admitere, cu excepția specializării de Peisagistică, se calculează ca medie ponderată astfel: 70% media de la bacalaureat şi 30% nota/media aritmetică la alegerea candidatului la una din probele de bacalaureat ‐ limba română/limba maternă, matematică, chimie, biologie sau geografie.
(5) Pentru proba de bacalaureat – limba română, în cazul în care candidatul a susținut 2 probe (scris şi oral) evaluate cu două note, pentru calculul mediei generale de admitere se face media aritmetică a celor 2 note." - SURSA = Regulamentul/Metodologia de admitere de la linkul :
http://www.usamv.ro/......20rev3.pdf

Vezi şi :
http://www.usamv.ro/......mitere.pdf

Vezi şi mediile la linkul :
http://fmvb.ro/social/wp-content/uploads/2013/07/MV_fin_B.pdf

http://fmvb.ro/social/wp-content/uploads/2013/07/MV_fin_T.pdf

Toate cele bune.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Pai,depinde de centru.Stiu ca la Cluj se ia in considerare 75% din media de la bac, si 25% dintr-un test grila dat din anatomia de clasa a XI-a.
Daca vrei sa intrii la buget iti trebuie minim 9, iar la cu taxa iti trebuie minim 6-7.

Întrebări recente