| navarre a întrebat:

Stiti ce ordin a dat Arnaud Amaury, Abate de Cîteaux, reprezentant al Papei şi seful militar al cruciatilor in razboiul religios din Franta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Razboiul de extreminare dus de Biserica Catolica contra catharilor francezi a produs mai mult de un milion de victime….
"Omoraţi-i pe toti, Dumnezeu ii va recunoaste pe ai Sai!"
Deci iata ca numai arabii fac asta, in numele Bisericii, de-a lungul istoriei, au murit multi oameni nevinovati.

1 răspuns:
| ȘtefanLamas a răspuns:

In anul 1208, papa Inocentiu al III-lea a ordonat organizarea unei cruciade impotriva catarilor. Dupa ce cruciatii ajung in orasul Beziers si cer ca cei 500 de catari sa le fie predati, localnicii refuza, refuz care se transforma practic intr-un masacru. Cand unul din soldati il intreaba pe legatul papal, Arnaud-Amaury, cum ii va deosebi pe catari de locuitori, acesta ii raspunde intr-adevar:
Ucideti-i pe toti, Dumnezeu ii va sti pe ai sai!"

Prima oara am inteles altceva si de aceea am dat acel raspuns. Numai bine!