| katy1996 a întrebat:

Buna:*stiti cumva de cine este scrisa cartea:regele arthur si cavalerii mesei rotunde? si daca este vreun site pe care pot citi cartea online.mersi:*

8 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Salut!
Povestea reprezintă o legendă, deci nu are autor. Au fost mulţi scriitori (Sir Thomas Mallory, Geoffrey of Monmouth etc.) care au reprodus întâmplarea, însă identitatea autorului original a rămas pierdută undeva în timp.
În fine, te poţi informa mai bine aici: http://www.ticataca.ro/2009/08/legenda-regelui-arthur/
Sper că te-am ajutat!

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Este o legenda populara...si incearca aici:
http://referate-ok.com/......nline.html

| Somebody2538 a răspuns:

Este scrisa de Mark Twain.

| Somebody2538 a răspuns:

Scuze, m-am gandit la alta carte.Cred ca e Al. Mitru.
De fapt povestile despre Arthur si cavalerii mesei rotunde aveau scriitor anonim.(am citit pe wilkipedia http://ro.wikipedia.org/......glez%C4%83
Cred ca e Al. Mitru deoarece a intrebat cineva mai demult de ea:D

| Teodora_8927 a răspuns:

Hey,tu trebuie sa stii.autorul e scris pe carte e normal daaaaaa,

| mika_8085 a răspuns:

Volumul „Cavalerii Mesei Rotunde", din colecţia „Marile Legende ale Lumii", se distribuie, marţi 15 FEBRUARIE 2011, împreună cu ziarul „Adevărul", la preţul de 13, 99 lei. Poate o mai gasesti la chioscurile de ziare... Daca este o colectie de legende nu are autor.
SAU...
POVESTIRI DESPRE REGELE ARTHUR
Prin intermediul lui Andrew Lang (1844-1912), cititorul patrunde in lumea romantica a cavalerilor Mesei Rotunde. Ne sunt prezentate curajoasele lor fapte de arme, dar şi de curtenie faţă de frumoasele doamne şi domniţe care trăiau în castele din ţinuturi îndepărtate, răpite uneori de monştri sau de oameni răi. Cititorul pleacă, alături de cavalerii Mesei Rotunde, în căutarea Sfântului Graal şi află amănunte despre dragostea regelui Arthur şi a lui Sir Lancelot pentru mândra Guinevere. Legendele din ciclul Arthur şi cavalerii Mesei Rotunde sunt pline de mister şi au acelaşi farmec şi astăzi, ca şi pe vremea îndepărtaţilor trubaduri, care îi încântau pe doamnele şi pe cavalerii din epoca medievală.

| Ciurdas_Manu_1993 a răspuns:

Da am cartea și e scrisa de T.H White