| DeCeMaiContează a întrebat:

Stiu ca v-am innebunit cu transferul meu, dar vreau sa ma informez, ce sa fac laughing Le-am zis colegilor mei despre asta si o colega a zis ca e prea tarziu sa ma transfer deoarece pana acum trebuia sa vorbesc cu diriga. Liceul meu este mai "special" (liceu teologic romano-catolic) si are cateva reguli mai diferite ca sa zic asa. Am mai inteles ca trebuie sa fac cererea pana la consiliu care va fi cel mai probabil pe 14 sau 15 iunie. Procedura de transfer nu ar trebui sa fie la fel la toate liceele indiferent de specialitatea acestuia (normal, teologic, arte, sportiv etc)? Gen in timpul vacantei de vara? Adica mi se pare cam aiurea sa nu pot dupa 14-15 iunie avand in vedere ca nici nu stiu daca liceul la care vreau sa ma mut ma va primi... la sfarsitul primului semestru o colega a vrut sa se transfere dar n-a putut pentru ca a mers ziua urmatoare dupa consiliu, dar am inteles ca pentru transferurile dintre semestre trebuie sa te interesezi cu 2-3 saptamani inainte. si poate de asta nu a putut. Regulile de transfer pot diferi la anumite licee? Adica colega mi-a spus ca e prea tarziu sa ma transfer, iar diriga i-a zis unei fete care vrea si ea sa se mute ca o anunta cand e consiliul sa faca cererea (diriga nu stie de transferul meu). Daca m-ati ajuta cu un raspuns, as fi recunoscator.
Dau funda!
P.S.: Scuzati eventualele greseli gramaticale, am scris intrebarea in graba.

1 răspuns:
| Bunica69 a răspuns:

Art.135. Elevii au dreptul să se transfere de la o unitate la alta, de la o filieră la alta, de la un profil la altul, de la o specializare/calificare profesionala la alta, de la o formă de învăţământ la alta, în conformitate cu prevederile prezentului regulament şi ale regulamentului intern al unităţii de învăţământ de la şi la care se face transferul. Aprobările pentru transfer se dau de către consiliile de administraţie ale celor două unităţi de învăţământ.
Art.136. (1) Elevii din clasa a IX-a se pot transfera numai după primul semestru, dacă media lor de admitere este cel puţin egală cu media ultimului admis la specializarea la care se solicită transferul. În situaţii medicale deosebite, elevii de clasa a IX-a pot fi transferaţi şi în cursul primului semestru sau înainte de începerea acestuia, pe baza avizului comisiei medicale judeţene/ a municipiului Bucureşti, cu respectarea condiţiei de medie menţionate anterior.
(2) Elevii din clasele a X-a – a XII-a/a XIII-a se pot transfera, de regulă, la clasele la care media lor din ultimul an este cel puţin egală cu media ultimului promovat din clasa la care se solicită transferul. Excepţiile de la această prevedere se aprobă de către consiliul profesoral.
Art.141. (1)Elevii din învăţământul liceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, astfel:
a) în aceeaşi unitate de învăţământ, de la o clasă la alta, cu aceeaşi specializare/calificare profesională, în limita efectivelor de 30 de elevi la clasă;
b ) în aceeaşi unitate de învăţământ, de la o filieră la alta, de la un profil la altul, de la o specializare la alta, de la o calificare profesională la alta, în limita efectivelor de 30 de elevi la clasă, după promovarea examenelor de diferenţă;
c) de la un liceu la altul, respectând filiera, profilul, specializarea, respectiv calificarea profesională, în limita efectivelor de 30 de elevi la clasă, în baza criteriilor prevăzute în prezentul regulament şi în regulamentul intern al liceului la care se solicită transferul;
d) de la un liceu la altul, schimbând filiera, profilul, specializarea, respectiv calificarea profesională, în limita efectivelor de 30 de elevi la clasă, după promovarea examenelor de diferenţă, în baza criteriilor prevăzute în regulamentul intern al unităţii de învăţământ la care se solicită transferul;