| Roxymik a întrebat:

Sunt acum în clasa a 8a, nu mă pot decide la ce liceu să merg (p.s. nu profesională). ma puteți ajuta?

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Eu zic sa cauti in functie de apropiere de casa ta, sa nu-ti iei unul prea departe, unde mai cunosti cateva persoane ca sa nu fi aruncata intr-un spatiu complet nou pentru ca te vei simti putin stanjenita macar la inceput si sa aiba un renume cat mai bun. Depinde si de tine la ce nivel esti din punct de vedere al invataturii.

| fpr139 a răspuns:

Depinde în principal de ce îţi place ţie să faci. iar mai departe, de capacităţile şi talentele pe care le deţii. happy
Personal, ţi-aş recomanda un liceu de Arte, pe profil teatral. Dar dacă tu spre exemplu, ai trac. ar putea fi destul de greu să te adaptezi. Cum pe asemenea, ai putea alege un liceu lingvistic. dar tu în schimb să te pricepi mai bine la, mate-info, să spunem.
Încearcă să te axezi şi pe ceea ce îţi va aduce veniturile mai convenabile, şi în viitor. gândindu-te dacă doreşti să urmezi şi o facultate, ori să te axezi pe ceea ce vei obţine din simplul Bacalaureat.

| AlexandruShark a răspuns:

Hei!
Pai, depinde si de media pe care o ai, dar, daca ai o medie destul de bunicica, nu ezita sa nu alegi un liceu cu profil de stiinte, dupa parerea mea, este cel mai usor profil. dar si unul de turism si alimentatie, cum ar fi Viilor (in asta sunt eu). ai destule variante. iti voi spune cateva licee care, dupa mine, sunt niste licee cu un colectiv foarte bun: Odobleja, Creanga, Xenopol, Benjamin Franklin, Liceul Economic Viilor, Mircea Vulcanescu, Nichita Stanescu, Kretzulescu si Hasdeu. Dupa parerea mea, pune-ti baza sa iei intai nota dorita in examenele de capacitate, dupa sa te gandesti la un liceu, ca vei timp suficienthappy
Bafta!