| anonim_4396 a întrebat:

Buna, sunt clasa a 8-a si am cateva nelamuriri in legatura cu atmiterea la liceu.
1. Poti aplica la mai multe licee? Daca poti atunci ce se intampla daca esti acceptat la doua?

2. Daca nu poti aplica pentru mai multe licee, cum se repartizeaza? Eu vreau la liceul Pedagogic pe profilul engleza intensiv si ma intrebam daca nu intru voi fi repartizata la filo normal sau Stiinte sociale?

As mai vrea cateva informatii in plus in legatura cu problema mea deoarece nu prea stiu de unde ma pot informa, eu nestiind pe nimeni de la liceul respectiv. (ex: media de intrare, examenele-atat de intrare cat si finale-, BACul etc.)

Răspuns Câştigător
| Victoria18 a răspuns:

Eu vad ca esti dezinformata... Sa iti explic mai bine eu.
Poti sa aplici la cate licee vrei. Tu cand o sa completezi fisa aceea inainte de intrarea la liceu vei pune prima data strict liceul si profilul acelui liceu unde vrei sa mergi dupa liceele si profilele lor unde vrei sa mergi "mai puţin"dupa ca sa nu se intample sa ramai neadmis nicaieri la alea de am zis de ele mai sus(se pot ocupa locurile acolo) pentru ca calculatorul face repartizarea pui si liceele si profilele lor unde nu vrei sa mergi ca dupa sa intri dar sa te transferi unde vrei. Si nu, nu o sa fi admisa la toate unde aplici, doar la unul singur. Media de intrare de la liceul respectiv o vei afla pe la sfarsitul clasei a 8-a, unde vei primi o brosura cu toate liceele din judetul tau si media de admitere a lor. Pentru mai multe informatii despre liceul unde vrei sa intrii gasesti pe google. Zi frumoasa

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti aplica si la 10 licee.
Nu o sa fii admisa la 2 licee, o sa fii admisa la primul liceu trecut in fisa si pentru care vei avea medie de admitere.
La liceul pedagogic se intra cu examen de admitere.
Detalii privind nelamuririle tale afli de pe site-ul oficial al liceului unde ai vrea sa intri.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu aplici. Completezi o fisa cu optiuni, in care, normal, bifezi cat mai multe optiuni, IN ORDINEA PREFERINTELOR. Astfel, vei fi repartizata la prima optiune pentru care vei intruni TOATE criteriile de selectie. In niciun caz nu vei fi admisa in doua locuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. Poti aplica la oricâte, nu poți fi acceptat la două pentru că tu bifezi în funcție de preferință.
2. Dacă nu intri la prima variantă de pe fișă, intri la a doua, dacă n-ai medie nici pentru a doua, vei intra la prima pentru care ai medie.