| AndreutzaMonicutza a întrebat:

Sunt clasa a 9a pe profilul filologie cu intensiv italiana. As vrea sa stiu... pot dupa ce termin liceul sa urmez Facultatea de Geologie sau Facultatea de Astronomie? Sau ar fi mai ok sa ma transfer la un profil real? multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

De putut poţi face ce facultate vrei. Nu are absolut nicio relevanţă ce liceu ai făcut atâta timp cât iei Bacul şi termini liceul cu o medie generală bună.

Numai că ai ajunge acolo habarnist. La uman se fac ştiinţe reale puţin şi superficial. E posibil să nici nu mai faci nimic real în ultimii doi ani. Ai auzit bine. Nici măcar matematică. La uman nici măcar nu e obligatorie matematica la Bac.

Când ajungi la facultate o să fii de pe altă planetă, mai ales că majoritatea colegilor tăi vor fi terminat ceva real. Dacă vrei să mergi acolo cu ceva noţiuni de bază atunci transferă-te la real. E o decizie care trebuie gândită BINE şi de tine. Te-ai descurca la matematică M1? Greu îţi va fi la astronomie oricum. Tu nu ai face fizica pe care o înveţi la astronomie nici la real. Doar ceva vagi noţiuni prin semestrul II din clasa a XII-a.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi să te înscrii la ORICE facultate doreşti!
NU contează ce liceu/profil/specializare ai absolvit happy

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca doresti sa urmezi Facultatea de Geologie admiterea se da din materii care nu sunt de profil real.