| Madalina_4144 a întrebat:

Sunt cls. a 8-a si vreau sa merg la liceul George Calinescu din Constanta, dar am o nelamurire. Am auzit ca e liceu bilingv. Pentru a putea intra trebuie sa dau examenul la limba moderna respectiva? As vrea sa stiu daca se poate intra si fara bilingv la acest liceu.
Si inca ceva... daca nu am studiat in generala limba/limbile la care as vrea sa merg cum se procedeaza(trebuie sa optez pentru o limba studiata neaparat)? Si daca stie cineva sa-mi spuna cum sunt profesorii la acest liceu, i-as multumi. Va rog mult, daca cineva e in cunostinta de cauza sa ma ajute.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In constanta, dai bilingv ori la engleza ori la franca, si prin intermediul lui intri la ce alt bilingv vrei. Ca nu stiu daca e scoala la noi unde sa se faca spaniola sau ce au aia la calinescu. Asa ca ma indoiesc.

| Gabosul a răspuns:

De exemplu dai examen la : ENGLEZA ori GERMANA ori Franceza (UNA DINTRE ELE) si poti sa mergi la ce profil vrei tu de exemplu eu am facut multa engleza in generala si la anul as vrea sa merg la bilingv spaniola sa invat spaniola examenu se tine pe 1 iunie ora 9 daca vrei sa tinem legatura da-mi id'u tau pe pm!