| Daniela569 a întrebat:

Sunt in clasa a 11-a la profil real. Profesoara nu ne preda nimic pentru simulare, nu face nimic din ce ar trebui sa faca, in general. E paralela. La simulare la subiectul 3, comentariul este doar despre particularitatile unui text studiat la ore sau e posibil sa dea si relatia dintre doua personaje, relatia incipit-final? Ajutati-ma, va rog! Ce se da la subiectul 3?

1 răspuns:
| uchihasasuke09 a răspuns:

Relatia dintre doua personaje se da doar la filologie asta stiu sigur.Pentru subiectul 3 ai putea sa iti cumperi o culegere de bac cu exemple si date despre autori si opere. Dupa incerci sa iti faci singura comentariul dupa cel din exemplu si sa incluzi cat mai multe date despre autor,despre perioada in care e opera(asa incepi),la cuprins daca e poezie(ce sentimente transmite, semnficatia titlului, tema poeziei, la ce se refera strofele, figuri de stil) iar la text la cuprins rezumat si putin despre personaje.Mai poti lua si meditati daca ai bani.Primele comentarii sunt mai grele dupa primele 6 nu o sa iti mai fie asa greu.