| Moonshade a întrebat:

Sunt in clasa a 11-a si imi fac mari ganduri pentru viitorul meu. Cel mai mult ma framanta insa gandul legat de ce facultate sa aleg.
Cateva detalii: sunt la un liceu teoretic cu predare in limba germana - profil real, insa imi place partea tehnica si calculatoarele dar si biologia.
Probabil ca voi alege Politehnica din Timisoara dar nu stiu inca ce domeniu. Imi doresc ceva cu care sa imi deschid un spectru cat mai larg de angajare, sa am totusi o siguranta ca este un post cautat si ca nu voi ramane somera inca de pe bancile facultatii. Ma gandeam la INGINERIE MEDICALA sau MECATRONICA dar am dubii mai ales ca pentru o fata sunt domenii cam ciudatele. Orice detaliu din partea voastra imi va fi de folos. Voi ce ati alege in locul meu?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cred ca ingineria medicala ar fi o chestie foarte buna. Medicina e unul dintre domeniile in care progresele sunt rapide si spectaculoase. Dar, revin la ce-ti spuneam mai devreme: ai grija sa-ti si PLACA!

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ce de prejudecati ai! Nu exista meserie "ciudatica" pentru o fata. Doar preot nu poti sa fii. In rest, orienteaza-te strict pe ce-ti place si te simti in stare sa faci aproape toata viata. Alege-ti o meserie care sa ITI PLACA. Pentru ca altfel, n-o vei face niciodata foarte bine si vei esua in mediocritate. Succes!

| Moonshade explică:

Asa zisele "prejudecati" care le-am mentionat nu sunt in obstacol in calea mea ci intrebam doar daca ma voi descurca in domeniu. Acestea sunt domeniile care cred ca imi plac, intrebarea e : care e mai de succes?