| dianad30 a întrebat:

sunt in clasa a 8 a si as vrea sa merg bilingv engleză dar nu fac franceza sau germana, ci spaniola... exista vreo posibilitate sa intru la profilul acesta?

Răspuns Câştigător
| Draghicieladenisa a răspuns:

Exista sanse sa intri la acest profil bilingv engleza daca sti limba engleza si o studiez din clasa a II-a sau a V-a, dar probabil la liceu a 2-a limba studiata nu va mai fi spaniola ci franceza sau germana. Intereseaza-te daca liceul respectiv are profesor de lb spaniola, iar daca are, cand te inscrii la liceu sa treci a doua limba ca fiind spaniola. Poate ai noroc si mai sunt si altii de la tine din clasa care vor sa studieze spaniola ca a doua limba sa va puteti face o grupa, daca esti doar tu singurul care vrea asta nu stiu ce sanse sunt sa poti reusi. In clasa mea de exemplu suntem impartiti in doua grupe: cei care au a 2-a limba franceza si cei care au a 2-a limba germana. S-au putut face grupe pentru ca sunt profesoare in scoala pentru ambele limbi. Iar prima limba la toata clasa e engleza chiar daca suntem la profil uman, specializarea stiinte sociale. Sper ca ti-am fost de folos si merit fundita un vot ceva blushing Mult succes!

2 răspunsuri:
| terra2009 a răspuns:

Www.terralinguas.com

este un site unde iti poti improspata limba engleza, americana! este si optiunea de engleza britanica, dar situl este original american! nu ai nimic de pierdut, gratis si sunt mai multe limbi straine daca vrei sa inveti sau doar sa cauti anumite cuvinte

| MaryaElena2979 a răspuns:

Cum ti-a spus si Denisa, pentru a merge la liceu pe limba de predare romana-bilingv engleza trebuie sa stii fb engleza deoarece si alte materii iti vor fi predate in engleza.Acest lucru il sti doar tu.