| Acvila149 a întrebat:

Buna sunt la facultate si am dat un examen la pedagogie doar ca nu am nota la seminar... ce se poate intampla : ma poate trimite in restanta chiar daca iau examenul sau se pune nota de la examen?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vorbeste cu profesorul si vezi care e situatia. In teorie daca nu ai nota la seminar nu promovezi cursul indiferent de nota de la examen

| Cameliapantiru a răspuns:

Buna!
Cel mai probabil, nu vei promova examenul (in general, daca nu ai nota la seminar, nu treci la material respective, chiar daca la examen ai facut teza perfecta, de 10), iar in anul universitar urmator, vei fi nevoit sa repeti atat seminarul, cat si examenul (posibil sa achiti si o taxa de refacere a cursului/de reexaminare) si sa obtii note de trecere la ambele.
Mai exista variant si ca profesorul sa-ti calculeze media la examenul respective, luand in calcul nota de la seminar ca fiind 0 si daca, pe aceasta formula, rezultatul final e mai mare decat 5, esti promovat, daca iese mai putin decat 5, repeti la anul seminarul si examenul scris.
Cel mai bine insa e sa te interesezi exact ce cerinte are acest professor, fie de la colegii din anii mai mari sau de la cei din alte grupe, carora li s-a incheiat deja nota la pedagogie, dar cel mai bine direct de la profesor.