| Coronoid0071 a întrebat:

Sunt la facultatea de medicina dentara din Cluj(loc bugetat)anul 1 si as vrea sa ma transfer la Sibiu. Oare as putea sa ma transfer?
Daca am o medie suficient de mare se poate sa raman tot la buget si la Sibiu?

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

1.In conformitate cu Ordinul Ministerului Educatiei nr.651/2014, mobilitatea academica( temporara sau definitiva, interna sau internationala ) este un drept de care beneficiaza toti studentii din Ro. indiferent forma de finantare (buget sau taxa)--- vezi articolele 16, 17, 18 si 19 privind mobilitatea definitiva din actul normativ mai sus mentionat:http://www.dreptonline.ro/......ntilor.php
Etapele (pasii) realizarii unui transfer le gasesti descrise in continutul Art. 4, aliniatul (3) din link-ul de mai sus!

2. Daca la sfarsitul anului I de studii iti vei pastra calitatea de student "la buget", vei fi inmatriculat in anul II la facultatea din Sibiu tot in aceasta calitate caci, mobilitatea (transferul) definitiv se realizeaza dupa principiul " "subventiile urmeaza studentul".

p.s. Formatul si continutul cererii de mobilitate poate fi gasit pe site-ul facultatii de medicina, Sibiu :http://medicina.ulbsibiu.ro/ro/doc_studenti.php