| anonim_4396 a întrebat:

Sunt noua pe acest site, asa ca daca am gresit cu ceva sa nu ma judecati.
Am si eu nevoie de ajutor, cateva sfaturi si pareri.
Sunt clasa a 8-a si peste 3 luni trebuie sa dau examenul si mi-e frica. Nu stiu de ce, dar imi e frica.
Ideea e ca am iesit prima pe clasa la simulari cu media de 7, 85 luand la romana 8, 40 si mate 7, 30. Si sunt a22-a pe scoala. Eu vreau pe mate-info si imi trebuie o medie de 8, 10 in sus pentru a2-a clasa. Si imi e frica! Fac meditatii si tot imi e frica, iar colegi mei cu 4 la mate nu au nicio treaba. M-am apucat sa lucrez dintr-o culegere sunt la al 8-lea model. Bine ca inainte de simulare am mai lucrat si din alta carte vreo 20. Examenul e mai greu? Sa ma ingrijorez? Dupa parerea d-voastra am sanse pe acest profil?

3 răspunsuri:
| Bianca1001Bia a răspuns:

Si eu am trecut prin asa ceva, in clasa a 8'a, era primul an in care se dadeau acele examene, pff cate emotii aveam, dar nu iti face griji daca inveti si sunt sigura ca stii mate, la cum ai descris, poti intra, nu iti mai fie teama, si cel mai important crezi in tine insuti, nu te preocupa de cei cu 4, ei nu vor ajunge unde vei ajuge tu. Aici nu te critica nimeni, si daca o fac unii, nu ar conta, pentru ca nimeni nu te cunoaste cu adevarat. Sfatul meu este sa lucrezi la mate o varianta sau 2 pe seara si incet incet o sa avansezi plus daca chiar iti e prea frica, incepi meditatii, dar la liceu la mate info o sa fie mai greu asa ca fii prefatita, si ai incredere in tine! Bafta ai grija de tine!

| iSwag a răspuns:

Nu as crede. Si eu optez pentru mate-info ( a facut cineva misto -sper- de mine mai inainte ca se da teza la chimie, materie pe care nu o suport)
Eu am luat 9, 30 si 8, 70 la simulare ( puteam mult mai mult, de exemplu la matematica nu am fost atent la intervalul ala, la care am inteles CEL MAI MIC NUMAR, nu SINGURUl)
Poti avea media mai mare daca inveti happy Eu incerc sa iau 10 la romana si 9, 80 - 10 la mate. As putea incepe prin a citi cerinta integral.

| Beyou02 a răspuns:

Stai linistita! Fii mai sigura pe tine,daca stii ca esti silitoare si descurcareata,nu te mai agita atat. Lucreaza in continuare,fa meditatii, fii atenta la ore si sigur la examen te vei descurca. In orice caz, daca nu intri din prima la profilul dorit, te poti transfera. Pupici, stai relaxata!