| Krisha a întrebat:

Tocmai am absolvit 12 clase si as vrea sa va adresez o intrebare : Ce facultate ati alege dintre TCM ( Tehnologia Constructiei de masini) si Calculatoare si tehnologia informatiei si de ce? plus ce materii se fac in primul an la facultatea de calculatioare? la TCM am gasit. Tin sa mentionez ca ambele facultati sunt in Pitesti. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| miTzuliK93 a răspuns:

CTI. CTI = hardware mult + programare, dar majoritatea ies tot programatori si de acolo, iar programarea este de viitor. Gasesti locuri de munca pentru oricine, de orice nivel, mai bine sau mai prost platite, chiar daca absolvesti sau nu facultatea. Bine, asta nu inseamna ca diploma nu e importanta.

La AC faci fizica doar in primul an, vreo 3 tipuri de matematica si vreo 2 cursuri de programare parca. Altele mai poti vedea aici, de exemplu: http://www.ace.tuiasi.ro/users/103/Orar_2013-2014_sem_II_An_I_AIA.pdf.

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| nicol1995 a răspuns:

Buna. Si eu tot la calculatoare la Pitesti vreau sa dau. Am vazut in orar pe site-ul lor ca sunt mai multe ore de laborator, deci cred ca nu e asa greu