| AndradaAndradaAndrada a întrebat:

Am de facut la chimie SV-ul unui element chimic. Eu am ales Osmiu. Problema este ca trebuie sa ii scriu "data nasterii" si nu o gasesc. Stiu doar ca a fost descoperit in anul 1803, dar vreau data completa. Mi-o poate spune cineva? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| filipm2001 a răspuns:

Nu cred ca este notata o data exacta in care s-a descoprit si sigur nici nu este relevant. Ajunge anul sau chiar decada. Alte informatii gasesti aici:
http://articole.famouswhy.ro/osmiul__metalul_cel_mai_greu/
P.S. nu e SV, e CV (provine din latina "curriculum vitae" si inseamna "Istoricul vietii")
Succe;)