| zxccvbnm a întrebat:

Am luat 8 la evaluarea natioanala 2019 (8.24 media de admitere) si nu stiu daca sa ma duc pe profil mate info sau stiinte sociale. Eu m-as duce la mate info pentru ca nu stiu ce vreau sa fac pe viitor dar problema este ca nu pot sa spun ca stiu matematica de nota 10. In clasele 5-7 pot sa spun ca eram de nota 9 poate chiar 10 dar din sem 2 cls a 7 a si cls a 8 a am scazut foarte mult ( 6 media anuala la matematica cu tot cu meditatii ). Motivul principal a fost faptul ca nu mi-a placut de profesoara si nu am lucrat foarte mult. Acum nu pot sa spun ca sunt idiot ca sa nu pot sa inteleg 2 formule dar nu stiu daca pot sa recuperez in clasa a 9 a. Plus ca nu-mi place sa tocesc la filo. Stiintele sociale ar fi o alta varianta deoarece se face matematica in toti anii si nu cred ca trebuie tocit la fel de mult ca si la filo. Pot spune ca am o gandire destul de logica si imi plac calculatoarele si tehnologia in general.Totodata liceul la care voiam sa intru are 8.77 media ultimului admis 2018 si nu stiu daca as putea sau nu sa intru. A doua optiune ar fi sa intru la un liceu cu media 8.25 (diferenta este de 0.01 deci nu cred ca este o problema asa mare) care este mai departe si nu stiu daca merita. Voi ce ziceti? Credeti ca pot sa recuperez daca o sa ma straduiesc mai mult anul acesta? Conteaza faptul ca media ultimului admis este mai mare fata de media mea? Credeti ca vor scadea mediile?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pune liceul si profilul unde vrei sa intri pe primul loc la optiuni si poate ai noroc ca anul acesta media de admitere sa fie ceva mai mica decat anul trecut. In orice caz n-ai nimic de pierdut, doar de castigat.

| Lorennn a răspuns:

Indiferent unde ai incepe, profesori tot va vor lua de la 0 cu cunostiintele la matematica sau romana. Eu as alege mate-info desi e mai greu ca la sociologie. Insa profilul mate-info dupa parerea mea este mai avatajos si ai o gama mai mare dea alege pe viitor.