| AlinaMessaros5 a întrebat:

Am nevoie de ajutor! Acum termin clasa a 10-a si as vrea sa merg la un curs de calificare intr-un anumit domeniu in loc sa merg mai departe la liceu, este posibil? Daca da va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste informatii, site-uri, link-uri, etc.P.S: sunt sin ARAD.Multumesc anticipoat!

2 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Ai mai multe sanse in viata daca termini liceul, sub orice forma vrei. Cursul de calificare se poate face oricand. Daca renunti la liceu iti va fi greu sa te intorci in invatamant.

| timeOUT a răspuns:

NU iti recomand sa faci asta. cel mai indicar ar fi sa termini liceul, (chiar daca nu iei bacul) se pune mare accent de 12 clase,(nu mai e ca inainte 8, 10 clase), si daca tot esti in clasa a 10 te-ai pute pregati pentru scoala auto, odata ce termini liceul te-ai putea angaja la o firma care transporta marfa (nu te gandi la TIR, vopsea de exemplu, cu o masinuta categoria B), sau sa faci curierat, tot asa la o firma specializata,,,,, DAR odata ce o sa ai terminate 12 clase, oportunitatile o sa te caute ele pe tine, nu invers, garantez! (imi cer scuze pentru eventualele greseli gramaticale)