| frhjfdjtd a întrebat:

Buna TPU am nevoie de ajutor la franceza acum ceva timp ne-a predat passe compose-ul si nu am inteles ca nu explica bine profa si acum dam test peste o săptămână si nu ma descurc explicati-mi si mie care e treaba dar mai ales raspundeti-mi la intrebarile astea :
1)verbele de miscare se conjuga astfel :
- etre + participiul ( er-e, ir - i, ) dar mai am grupa a treia si imi zice ca se pune i, u, t si s dar daca are ce terminatie? Si am dupa asta ca verbele conjugate cu etre fac acord la participiu in gen si numat cu subiectul si zice primesc s cand subiectul este la plural, etc. Dar aici pun si participiul? Cum?
2)care sunt verbele care trebuie invatate pe derost?
Mersi

Răspuns Câştigător
| VladTheKoala a răspuns:

Buna!
In limba franceza, perfectul compus (le passe compose) este un timp trecut compus (din doua verbe) care se formeaza din prezentul verbului auxiliar avoir sau etre + participiul trecut al verbului de conjugat.
La verbele de grupa I si de grupa a II-a, care sunt verbe regulate, exista o regula de formare a participiului trecut.
La verbele auxiliare si la verbele de grupa a III-a, care sunt verbe neregulate, nu exista reguli si participiul trecut trebuie invatat.
La verbele de grupa I, participiul trecut se formeaza inlaturand terminatia infinitivului ER si adaugand terminatia E.
Exemplu: parler - parle; chanter - chante.
La verbele de grupa a II-a, participiul trecut se formeaza inlaturand terminatia infinitivului IR si adaugand terminatia I.
Exemplu: finir - fini.
La verbele auxiliare:
- avoir - eu;
- etre - ete.
La verbele de grupa a III-a:
- partir - parti;
- sortir - sorti;
- venir - venu;
- ouvrir - ouvert;
- offrir - offert;
- prendre - pris;
- faire - fait;
- lire - lu;
- ecrire - ecrit;
- dire - dit;
- connaitre - connu;
- attendre - attendu;
- croire - cru;
- boire - bu;
- mettre - mis;
- povoir - pu;
- vouloir - voulu;
- savoir - su;
- voir - vu;
- recevoir - recu.
(PS: In caz ca nu sti traducerea in limba romana la toate verbele, intreaba printr-un mesaj privat. Aceasta lista si cu lista verbelor de miscare - mai jos - constituie raspunsul la intrebarea "2" a ta!).
Verbele care se conjuga cu auxiliarul etre:
I. Toate verbele reflexive se conjuga la timpuri compuse cu auxiliarul etre.
II. Lista verbelor de miscare se conjuga la perfect compus cu auxiliarul etre.
Lista verbelor de miscare (12):
- aller - alle;
- arriver - arrive;
- entrer - entre;
- rester - reste;
- tomber - tombe;
- partir - parti;
- sortir - sorti;
- venir - venu;
- naitre - ne;
- mourir - mort;
- moner - monte;
- descende - descendu.
(PS: In caz ca nu sti traducerea in limba romana la toate verbele, intreaba printr-un mesaj privat.).
Exemplu: Pentru exemplificare, am pregatit un model de conjugare al verbelor care se conjuga cu auxiliarul avoir:
parler - a vorbi (participiul trecut: parle)
j'ai parle = eu am vorbit;
tu as parle = tu ai vorbit;
il/elle/on a parle = el/ea a vorbit;
nous avons parle = noi am vorbit;
vous avez parle = voi ati vorbit;
ils/elles ont parle = ei/ele au vorbit.
(PS: Nu exista o "regula" a conjugarii cu verbele etre. Nu stiu ce vrea sa-ti explice doamna/domnisoara ta profesoara. Forma de participiu trecut ramane peste tot la fel. Aceasta explicatie a mea constituie raspunsul la intrebarea "1" a ta!).
Succes la invatat! Sa imi spui ce nota ai luat la test! O zi buna si o nota "grasa"!

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Colaboreaza cu un coleg de clasa sa invatati daca nu scrii ce iti vine in cap la teza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1) In primul rand, passé composé se formeaza din auxiliarul la indicativ prezent + participiul trecut al verbului pe care il conjugi.
La alea din grupa a 3-a de cele mai multe ori participiul trecut se termina in -i sau -u, dar nu tot timpul. Se poate termina si cu -s, -t, -ï, é sau û.
La cele din grupa a 3-a trebuie sa inveti forma lor la participiu trecut, pentru ca nu e nicio regula in functie de terminatie.
De exemplu ai attendre-attendu, dar atteindre-atteint; admettre -admis.
Cand faci acordul normal ca pui si participul big grin
E foarte simplu. De exemplu sa zicem ca ai de conjugat verbul 'venir'.
Il est venu.
Elle est venue: pui un -e pentru ca e la feminin.
Ils sont venus: pui un -s pentru ca e la plural
Elles sont venues : pui -e pentru ca e la feminin si -s pentru ca e la plural.

2) Trebuie sa inveti regulile dupa care se conjuga, unde se foloseste 'avoir' si unde ''être'. La primele doua grupe e foarte simplu pentru ca ai terminatiile la participiul trecut clare: -é pentru alea din prima grupa si -i pentru cele din a 2-a (mai putin pentru verbul 'haïr').
La verbele din grupa a 3-a trebuie sa le inveti pe cele mai importante macar si ce forma au la participiul trecut.

| Berbecaru_Andrei_1992 a răspuns:

Chiuleste de la test. E singurul lucru pe care pot sa ti le zic.