| Domnisoara1fara1nume a întrebat:

Am nevoie de ajutor! Luni dau un test la ed. tehnologica,dar fiindca urasc aceasta materie, nu pot retine deloc ceea ce scrie acolo...ce sa fac sa invat mai repede?

5 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Copiatul duce la nota sub 4 si imagine proasta. Daca nu copiezi si incerci sa retii ceva ai putea urca cu nota chiar la un 6 sau 7.

| piratuu a răspuns:

Incearca sa mai repeti de 1-2 ori, si inainte, odihneste-te 10-20 minute. Nu copia, ca risti sa iei 1. laughing

| iuyugu a răspuns:

COPIAT.
Lasi deschis caietu in ghiozdan si te muti mai in spate, cand vine impingi ghiozdanu si tot asa. bafta Funda?

| PaunEver a răspuns:

In caz ca vrei sa inveti cinstit, poti repeta de multe ori, sa te linistesti, fara panica. Dar daca nu merge, exact cum ai spus tu, ai putea recurge la niste trucuri. Sunt multe lucruri care merita incercate, cum ar fi: sa inveti dimineata( se zice ca ai mintea mai limpede), sa asculti tot cand te trezesti, melodia preferata( ajuta mult), in timpul testului nu te uita de multe ori la ceas( trebuie sa ai un ceas de mana)-te va stresa si te vei panica, tot in timpul testului ar fi bine daca te-ai concentra foarte mult, nu sa fii distras si sa fredonezi sau sa te gandesti la desenele animate laughing, sau un alt truc ar fi sa te inregistrezi pe telefon si sa asculti apoi inregistrarea prin casti. Si inca unlucru, se zica ca, nu stiu sigur, daca mananci putina ciocolata, poti fii mai,, destept" happy.
Alt lucru ai putea sa faci: sa copiezi, desi NU iti recomand. Te poate prinde profesoara si iti poate da o nota mai mica decat puteai sa iei. Sunt multe ajutoare de copiat, daca recurgi la aceasta metoda.
Sper ca te-am ajutat... Funda?
Succes! Pa, pa!

| Chlorus a răspuns:

Dupa mine, ar trebui sa faci asa (desigur, acasa):
1. Citesti de vreo 2 - 3 ori cu mare atentie.
2. Dupa ce ai citit-o, imagineaza-ti ca este domnul profesor/doamna profesoara in fata ta si te asculta SAU o scrii pe o foaie.
3. Verifica-te (nu conteaza ce procedura ai efectuat).
Iti spun mult succes!