| maryangelll a întrebat:

Am o intrebare: daca vrei sa aplici pentru facultatea de economie si administrarea afacerilor cat la suta din media de admitere conteaza media pe clasele de liceu 9-12, dar media de la bac, si cat la suta conteaza examenele? Mersi anticipat!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mai conteaza deloc media claselor de liceu, a fost scoasa. Incepand cu acest an mai conteaza doar media de la bacalaureat, acolo unde nu se da admitere. Numai bine!

| luiza a răspuns:

La Timisoara asa s-a calculat anul asta media de admitere:
MA = (3 x M1 + M2)/4
în care:
MA = media generală de admitere;
M1 = media generală de bacalaureat;
M2 = max {NEB, NPEB, NMB, NGB, NIB, NSUB}, cu
NEB = nota la disciplina "Economie" de la bacalaureat;
NPEB= nota la disciplina cu profil economic de la bacalaureat,
alta decât disciplina "Economie"
NMB = nota la disciplina "Matematica" de la bacalaureat;
NGB = nota la disciplina "Geografie" de la bacalaureat;
NIB = nota la disciplina "Informatică" de la bacalaureat;
NSUB = nota la o disciplina socio – umanistă la bacalaureat (Istorie, Logică, Filosofie, Sociologie, Psihologie)